Alcan 5000 Rally (logo)
February 21 - March 1, 2024
   Team  Vehicle  Hometown
 1 Dave Cole / Peter Schneider
Ford Raptor
Temecula CA / Long Valley NJ
 2
Dan Goodwin / Rod Sorenson Porsche Cayenne Windermere FL / Elk Grove CA
3
Garth Ankeny  / Russ Kraushaar 73 Mercury Capri Portland OR / Battle Ground WA
4
Paul Eklund / Yulia Smolyansky Subaru Forester XT Tigard & Portland OR
5
Satish Gopalkrishnan/ Savera D'Souza Subaru Crosstrek Jersey City NJ
6
Mike Chandler / Ed Millman 88 BMW 325ix Seattle WA
7
Patrick Keightley / Jeff Zurschmeide Chev Silverado 1500 SFO CA /  Lake Oswego OR
8
Ohio Knox / Joe Harper
BMW X3M
Albuquerque NM
9
Marc Getty / Al Brennan
VW Rabbit ?
Philadelphia & Hamburg PA
10 dns
dns
dns
11 Jeff Lebesch / Ryan Trail Porsche 911 Dakar Fort Collins CO / Boise ID
12 Miles McEwing / Tracey Martin Porsche Cayenne Calgary AB
13 David Green / Tom Pastore Porsche Cayenne
Carlsbad & La Jolla CA
14
Nathan Hayashi / MItchell Leong
Porsche Cayenne Calgary AB
15 Andy & Mercedes Lilienthal
INEOS Grenadier
Portland OR
16 Conrad Myers / Dean Scheel Chev Silverado Portland & Lake Oswego OR
17
Shane Bowman / John Williams
Wrangler Rubicon Battle Ground WA
18
George & Jay Witman Mini Cooper S Lebanon & Reading PA
19 Marcus Neff / Jennifer Holland Dodge Ram 1500 Mattawa WA / Tualatin OR
20. Daniel Merkins / Ryan Smiley BMW M3 Competition North & West Vancouver BC
21
Hartley Hershenhorn/ Jeremiah Jackson Land Rover Discovery Tiny ON / Waynesville NC
22
Wim & Philip van der Poel
Land Rover Discovery Foothills AB
23
Robert & Brian Dove
Ford F150 Raptor
Flint Hill & Warrenton VA
24 Jim & Tim Saulino Lexus GX470 Missouri City TX
25
Rebecca Ruston / Ryan Haines
BMW 325ix Portland OR
26
Asa & Morgan Farquhar
Toyota Tacoma
Elkhorn NE
27
John Shyne / Oscar Valenzuela
Jeep Wrangler
Anaheim & Yorba Linda CA
28
John & Adam Nelson / Kent Gilts
GMC Sierra 1500
Findlay & Alvada OH
29
Cory Grunwald / EJ Fillman-Sullivan
BMW X5
Bonney Lake & Tacoma WA
30
Edward Heil / Sean O'Shea GMC Sierra 1500 Howell & Royal Oak MI
31
Steve Greer / David Bush
Subaru Outback
Battle Ground & Selah WA
32
Jeff & Marie Campbell INEOS Grenadier Bulverde TX
33
Ryan Baldwin / Jesse Coyne Porsche Cayenne T
Kent WA
34 Christopher Agocs / Rey Abolofia Porsche Cayenne T Seattle WA / Portland OR
35
Aaron Pufal / Taylor Lawson Toyota FJ Cruiser Victoria BC/ Kungsängen SWE
36
David Coker / Joseph & Caroline Martin
Toyota Tacoma Fort Worth TX / Durand MI
40. Cristian Anton/Sebastian Pozzi/Fausto Carreno Dodge Ram 2500 Oakland NJ / Argentina
Past winners in bold, new participants in italic
Updated 2/12/2024

Staff
Chairman & Safety
Press
Jerry Hines & Jim Breazeale
Yvette Haworth
Toyota Sequoia
Anderson Island & Port Ludlow
Three Rivers CA
Sweep 1 & Photos
Paul Dubinsky / David Fox Ford F350
Fort Mill SC / Seattle WA
Sweep 2 & Photos Tim Chovanak / Daniel Heller
Ford Raptor Snohomish & Gig Harbor WA
Sweep 3
Bob Chandler / Taj Thoreson
Jeep Grand Cherokee
Lake Forest Park WA
Alaska Sweep
Jack & Claire Holdaway Chev Silverado 2500
Soldotna AK
Course Marshals Steve Perret/ Kathryn Hansen
Subaru Impreza
Bellingham & Friday Harbor WA
Tracking & Safety Marshal
Social Director
Day 1 & 10 Scoring
Ron Sorem
Colleen Hines

Jim Crittenden
.
Renton WA
Anderson Island WA

Verona WI
Registration & Tech
.RASC logo
.